יום חמישי, 27 באוגוסט 2015

חשיבה יצירתית וקומדיה

הטענה שאני מרבה לחזור עליה היא שהקומדיות הקלאסיות של צ'ארלי צ'אפלין, באסטר קיטון,לורל והארדי ואחרים היו שנונות ומתוחכמות יותר דווקא בגלל שהמגבלות שהיו להן. (ללא קול, צניעות)
במשך הזמן כאשר למדתי את נושא החשיבה היצירתית. (אני ממליץ על המדריך לחשיבה יצירתית של דה בונו ועל הספר חשיבה המצאתית של ירדן בן חורין). גיליתי שיש קשר הדוק בין עקרונות החשיבה היצירתית, לבין יצירותיהם של הקומיקאים הקלאסיקנים, שיצירותיהם הושפעו מאוד מהליצנות הקלאסית- הקרקסית, והוודביל.
אתן מספר דוגמאות.
לא לפסול שום אפשרות, חשיבה פתוחה- זהו אחד מהעקרונות הבסיסיים של החשיבה היצירתית. (דה בונו מציין זאת כגורם מרכזי) סיטואציות מופרכות, מה שנקרא היום הזויות... הן חלק בלתי נפרד מהקומדיה. שימו לב לסצנה בפתיחת הסרט "לילה בקזבלנקה" של האחים מרקס בה הרפו- הליצן האילם נשען על קיר, מגיע שוטר ושואל אותו- תגיד אתה חושב שאתה מחזיק את הקיר הזה? כן, מהנהן הרפו. השוטר מניף בידו בביטול והולך, הרפו מתרחק מעט והקיר נופל. מה זה אם לא נונסנס במיטבו- הפיכת המופרך לאפשרי. האחים מרקס היו אשפים של הקשרים מופרכים. קחו את הסצנה בסוף הסרט  "הולכים מערבה" בו הרכבת מוסטת ממסלולה ופתאום נוסעת במעגלים והופכת להיות רכבת של לונה פארק. (אכן, מונטי פייתון לא המתיאו את הנונסנס) אך הסצנה הבלתי נשכחת המזוהה יותר מכל עם הקשר מטורף היא הסצנה בה צ'אפלין אוכל נעל ב"הבהלה לזהב" תוך כדי שהוא מתייחס לאכילת הנעל בדיוק כמו לאכילת עוף. אם נחשוב מה בעצם מסוגל לעשות הסמארטפון שלנו נגלה שזה סוג של חיבור די מופרך בין דברים שפעם חשבנו שאין בינהם חיבור. (מפת דרכים שמחוברת עם עץ יוחסין משפחתי ועם מדריך להזמנת טכנאי מכונות כביסה)
היפוך, נקודת מבט- בחשיבה יצירתית מדברים על היפוך נקודות המבט, לראות את הסיטואציה בעינהם של כמה משתתפים. גישה שמשתמשים בה רבות בעסקי השיווק- אם אימא ופעוט מגיעים לקנייה בסופרמרקט ענק, איך הילד רואה את הקנייה (טיול, פרסים וכו') ואיך האימא רואה את הקנייה. (עול, חובה, לא לשכוח כלום וכו') בעבודתם של קומיקאים יש אינספור דוגמאות לעיקרון הזה. החל בצ'אפלין בזמנים מודרנים שטוב לו בכלא והוא לא רוצה לצאת, עד סרט אנימציה בן זמננו כיפה אדומה הסיפור האמיתי שמחליף לחלוטין את הסיפור המוכר כאשר הוא מסופר מנקודת מבטו של הזאב.
עיקרון ההכפלה- משמשים בו הרבה בחשיבה יצירתית לפתרון בעיות כמו גם בקומדיות. דוגמאות בסרטון.
ישנן באמתחתי דוגמאות נוספות להקבלה בין עקרונות החשיבה היצירתית לבין החשיבה הקומית.
על כך ועוד בהרצאה שלי על חשיבה יצירתית טלפון: 0523930084

הספר הקומי שלי על יחסי חרדים חילונים עם חיוך. "זבוטינקי פינת רבי עקיבא"
http://mendele.co.il/?wpsc-product=zabopinatrabiakiva


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה