חפש בבלוג זה

יום שבת, 18 בינואר 2020

איך מייצרים קומדיה יהודית- ארגז כלים. פרק שלישי- הגזמהבפרקים הקודמים כתבתי על הקשר בין קומדיות הוודביל להומור היהודי.
כתבתי שההומור הוודבילי שורשיו בקרקס המודרני והמשכו בקומדיה האילמת. החיבור שלו ליהדות הוא בחיפוש אחר טכניקות הצחקה שנונות ומעודנות שמפעילות את החלק הידידותי במוח.
בפרק זה נסקור את אחת מטכניקות ההצחקה המרכזיות של ליצני קרקס, אמני וודביל וקומדיה אילמת: ההגזמה.
כולנו מכירים את בגדיהם של ליצני הקרקס. נעליים ענקיות, בגדים למעלה מן המידה. ליצני הקרקס אף מבצעים פעולות יומיומיות עם חפצים בגודל מוגזם. במיוחד מפורסמים המסרק הענקי ומברשת השיניים הענקית.
טכניקה זו חביבה במיוחד על אמני הוודביל וניתן לראות ביטויים שלה בקומדיות מכל הזמנים. מצ'אפלין עם הנעליים הענקיות שלו ועד סטיב בושמי שבסרט "השבוע של" רוכש בקבוקי ויסקי ענקיים לחתונה "כי זה היה במבצע".
ההגזמה יכולה להיות גם בתגובה- כפי שאנו מכירים מסרטים מצויירים- בהם מישהו אוכל חריף למשל וכל הבית מתמלא להבות. או מישהו כועס ויוצא לו עשן מהאוזניים.
טכניקת ההגזמה חביבה גם על סטנדאפיסטים. למשל שלום אסייג מספר על העבריין השכונתי שישב כל כך הרבה בכלא עד שהתחילו לחייב אותו תשלום ארנונה על התא.
להלן מספר דוגמאות קלאסיות לטכניקת ההגזמה.
באסטר קיטון קורא עיתון- אבל איזה עיתון....


צ'ארלי צ'אפלין אוכל ארוחה ולא משלם כי הוא רוצה שיכניסו אותו לכלא. שימו לב לגודלה של הארוחה.


או ג'רי לואיס מוציא כלבים לטיול. אם אתה מוציא 3 כלבים לטיול זו עבודה. אם אתה מוציא 10 כלבים לטיול זו הגזמה קומית כפי שג'רי לואיס יודע לעשות היטב.
שימו לב לסצנת המעצר המוגזמת לגמרי מ"האחים בלוז" כוחות אדירים מהמשמר הלאומי של אילינוי על מנת לעצור שני בטלנים לא חמושים. הגזמה במיטבה.אין תגובות:

פרסום תגובה