חפש בבלוג זה

יום שבת, 14 במרץ 2020

איך מייצרים קומדיה יהודית- פרק שישי- חיבור עולמות תוכן אחד הדברים שמאפיינים קומדיה הוא חיבור עולמות תוכן.
הטכניקה הראשונה והחשובה היא לקחת משהו ולשים אותו שלא במקומו הטבעי. מייד תשומת ליבנו מתעוררת. משתמשים בכך הרבה בעולם הפרסום. אם למשל נראה איגלו במדבר- האימג' הזה ימשוך את תשומת ליבנו.
 בסרט מרי פופינס (הקלאסי) אדמירל מחיל הים מכריז על השעה 8 כל בוקר באמצעות ירי בתותחים. ירי תותחים בים יכול להיות נורמלי. אבל כשהתותחים מרעידים שכונת מגורים  לונדונית הם אינם במקומם הטבעי וממילא נוצר אפקט קומי.
כבר הזכרתי את הניתוח של בעל התניא בספרו "ליקוטי תורה" הרבי מסביר שם שאפקט משעשע נוצר מחידוש לכן מביאים למלכים ציפור המדברת ולא אדם מדבר. כך הוא מסביר את החידוש באדם המקיים מצוות בוראו לעומת מלאך. מלאך המקיים ציווי אין זה חידוש וממילא לא גורם "לשעשוע" למלכו של עולם. אדם המקיים ציווי זהו חידוש. לשים אימג' או או אדם במקום שאינו מקומו הטבעי גם זה סוג של חידוש.
שימו לב לסצנה הארוכה הבאה של באסטר קיטון מהסרט "הולכים מערבה"
הסיפור הוא שעדר הבקר הזה חייב להגיע למכלאה מסויימת עד שעה קצובה. באסטר מחליט להעביר את העדר דרך רחובות הומי אדם. עדר בקר שלא במקומו הטבעי מייצר סיטואציה קומית.
השלב הבא הוא חיבור של דפוסי התנהגות מעולמות שונים. הנווד של צ'אפלין מתנהג כג'נטלמן. הוא מבצע מחווה ג'נטלמנית בכובעו. התנהגות אריסטוקרטית המבוצעת על ידי נווד היא קומית.
שימו לב לסצנה הבאה של ג'רי לואיס ודין מרטין. הם עושים מחווה לצופי קולנוע בכל העולם. כידוע צופי קולנוע אוכלים פופקורן. שימו לב לאכילת הפופקורן הג'נטלמנית האנגלית. או אכילת הפופקורן עם מקלות אכילה סיניים. חיבור מנהגי האכילה האנגליים או הסיניים עם אכילת הפופקורן בקולנוע האמריקני מייצר סיטואציה קומית.אי אפשר בלי סצנת אכילת הנעל המפורסמת של צ'ארלי צ'אפלין. בגלל רעב קיצוני צ'ארלי וביג ג'ים נאלצים לאכול נעל. אבל שימו לב לגינוני אכילת הנעל שהם דומים בדיוק לגינוני אכילת עוף. אכילת העצמות או המסמרים, סיבוב השרוך כמו ספגטי. החיבור בין מנהגי אכילת עוף לבין אכילת הנעל הוא שהפך את הסצנה הזו לגאונית.


סרט האנימציה "בית ספר למפלצות" בנוי כולו על העיקרון הזה. הוא מחבר את עולם הסטודנטים בקולג' עם עולם המפלצות. הנה סצנת היום הראשון בקולג' שמדמה יום שכזה בשינויים קלים (למשל התפריט בקפיטריה)אין תגובות:

פרסום תגובה